طراحی کلیشه ژلاتینی به چه صورت می باشد؟

طراحی کلیشه چاپ

طراحی کلیشه ژلاتینی به چه صورت می باشد؟

طراحی کلیشه ژلاتینی بسیار کاری دقیق و ظریف میباشد . هدف اصلی مجموعه ی ما ارائه بهترین کیفیت با استفائه از بهترین متریال میباشد . استفاده از کلیشه در انواع چاپ به خصوص چاپ تامپو بسیار حائز اهمیت می باشد. نکات مختلفی در ساخت کلیشه  چاپ مطرح است که مهم ترین آن طرح کلیشه است، به همین علت در این مقاله قصد داریم تا تمامی نکات در رابطه با طراحی کلیشه چاپ  را بیان کنیم.

کلیشه در اصطلاح به معنی چاپ تصویر یا نوشته ای است که روی فلز یا سطوح دیگر حک می ‌کنند و از آن در هنگام چاپ روی انواع قطعات استفاده می نمایند. کلیشه در صنعت چاپ نیز همین معنی را بازگو می کند و از آن برای چاپ روی قطعات مختلف استفاده می کنند .

طراحی کلیشه چاپ

 

کلیشه یا قالب در چاپ روی محصول مورد استفاده قرار می گیرد و طرح موجود روی آن بر قطعه مورد نظر چاپ می شود. با توجه به اینکه طرح چاپ شده روی قطعات باعث فروش بهتر محصول تولیدی و هم چنین جلوه بیشتر کارت ویزیت و هدایای تبلیغاتی خواهد شد، مهم ترین مسئله در چاپ روی قطعه طراحی می باشد.به همین علت در طراحی کلیشه ژلاتینی باید نکات مختلفی را در نظر گرفت و استاندارد هایی را رعایت نمود تا به این ترتیب به دیده شدن بیشتر چاپ کمک کرد. از نرم افزارهای گرافیکی پرکاربرد در ساخت کلیشه ژلاتینی  می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • فتوشاپ
  • کورل دراو
  • ایلوستریتور 
  • تری دی مکس

کیفیت طرح یا لوگوی طراحی شده به وسیله نرم افزارهای نام برده شده تعیین می‌شود. نرم افزار قدرتمند فتوشاپ معروف ‌ترین و پرکاربرد ترین نرم افزار گرافیکی است. طراحی کلیشه چاپ برای ساخت کلیشه ژلاتینی ایده‌آل باید حداقل به دو نرم افزار گرافیکی تسلط داشته باشد.قطعا یکی از این دو نرم افزار گرافیکی فتوشاپ است تا کلیشه ژلاتینی طراحی و تولید شود. ارائه دهنده کلیشه سازی باید مهارت خاصی در فتوشاپ داشته باشد تا کاری بدون نقص و عالی تحویل مشتری دهد.

برای انواع کلیشه  و طراحی متناسب برای چاپ سیلک باید یکسری از استاندارد ها را رعایت کرد سیستم ظهور شابلون و شستشوی بر حسب نور خوردن توری آغشته به مواد لاک حساس و عدم نور خوردن آن عمل میکند .

به صورتی که طرح پرینت شده شما بین میزنور و شابلون آماده شده برای عکاسی قرار دارد، از قسمت هایی از طرح که سفید رنگ هستند و طرحی روی آن پرینت نشده است نور عبور میکند و به شابلون نمیرسد و از قسمت هایی از کاغذ که با مرکب چاپ پوشانده شده است و طرح دارد نور عبور نمیکند و آن قسمت بالای شابلون همانند طرح نور نمیخورد و باعث میشود این قسمت هایی که نور نخورده در شستشو با فشار آب از بین بروند .پس در این فرایند دو حالت وجود دارد یا نور از طرح عبور میکند یا نه که باعث ظهور طرح میشود بعد از شستشو و حالت کم رنگ شدن و طیف رنگ وجود ندارد.

با این تفاسیر طرح شما قبل از پرینت شدن باید واضح ، پر رنگ ، باشد و از دورنگ شدن طرح یعنی مشکی تا خاکستری بودن جلوگیری بعمل آید و بهتر است نقوش استفاده شده بصورت وکتور باشد در غیر این صورت برای چاپ تصویر با چاپ سیلک ابتدا باید آن را بصورت ترام طراحی کرد.

روش چاپ کلیشه چگونه است؟

روش چاپ کلیشه به این صورت است که کلیشه ای از طرح مورد نظر که آماده شد بر روی یک سیلندر قرار داده می شود این کلیشه در نهایت به سینی رنگ وارد شده و به جوهر آغشته می شود و طرح مورد نظر را بر روی محصول مورد نظر چاپ می کند.استفاده از این روش چاپ باعث می شود که هر روی سطح های صاف و حتی ناصاف بتوان با استفاده از جوهر های مخصوص به رنگ های مختلفی طرح های دلخواهی را چاپ نمود.ماندگاری چاپ به این روش نسبت به روش های دیگر کیفیت بسیار بالایی را ارائه می دهد.

بیشتر بخوانید: نحوه ساخت کلیشه چاپ فلکسو

 

طراحی کلیشه چاپ چاپ کلیشه

 

نرم افزار های مورد استفاده در طراحی کلیشه ژلاتینی

همیشه بهترین نرم افزارهای گرافیکی آن‌هایی هستند که محیط کاربری راحتی را برای کاربران فراهم می‌آورند. این در حالی است که زمانی می‌توانیم یک نرم افزار گرافیک را موفق بدانیم که بتواند طیفوسیعی از کاربران را پوشش دهد.

ایلوستریتور Illustrator

ایلوستریتور ( illustrator ) نام یکی دیگر از محصولات کمپانی ادوبی است که هم هنرمندان نقاش و هم طراحان گرافیک برای ساخت تصاویر وکتور (برداری) از آن استفاده می‌کنند. این نرم افزار ساخت طراحی کلیشه چاپ استفاده می شود.

برنامه گرافیکی Corel Draw

نرم افزار گرافیکی Corel Draw برنامه دیگری است که در صنعت خدمات پیش از چاپ استفاده می شود. اگر شما گرافیست و یا طراح هستید که مایلید تصاویر بی عیب و نقص و بدون هیچ محدودیتی تولید کنید،به شما نرم‌افزار Corel Draw را پیشنهاد می‌کنیم. برای طراحی و چاپ کلیشه برای مثال  طراحی کلیشه کارتن و طراحی کلیشه نایلکس  می‌توانیم از این نرم افزارهای خوب استفاده کنیم‌.

کاربرد های کلیشه

از کلیشه چاپ به عنوان چاپ بر روی کارتن ها، سفره های نایلونی و یکبارمصرف، جعبه ها، چاپ سفره های کاغذی، چاپ بسته بندی های مواد غذایی و همچنین چاپ بر روی نایلون های تبلیغاتی استفاده می شود.

 

کاربرد های چاپ کلیشه

چاپ کلیشه به چه روشی انجام می شود؟

روش چاپ کلیشه به این صورت است که کلیشه ای، از طرح آماده شدۀ مورد نظر را بر روی سیلندر دستگاه چاپ قرار داده و کلیشه در نهایت به سینی رنگ  درون دستگاه چاپ هدایت و منتقل شده و درنهایت طرح دلخواه را بر روی محصول مورد نظر به چاپ می رساند.استفاده از طرح چاپ کلیشه در صنایع چاپ این قابلیت را ایجاد می کند که بتوان حتی بر روی سطوح صاف و یا ناصاف  به راحتی با استفاده از جوهرهای مخصوص در چاپ کلیشه، رنگ های مختلفی را با طرح های متنوع چاپ کرد.

در طراحی کلیشه چاپ به دلیل خشک شدن سریع رنگ‌های مخصوص چاپ، می توان به سرعت و به صورت همزمان و پشت سر هم بر روی سطحی که می خواهیم روی آن چاپ را انجام دهیم، رنگ های ترکیبی مختلفی نیز استفاده کرد.استفاده از این روش برای چاپ لایه های مختلف بر روی یک دیگر مناسب نمی باشد و کاربردی ندارد. علاوه بر این ها به علت ویژگی های مثبت چاپ کلیشه مانند با دوام بودن و ثبات رنگ و جوهر و همچنین دقت و کیفیت بالای آن موجب شده تا طراحی کلیشه چاپ، به یکی از محبوب ترین و همچنین رایج ترین انواع چاپ در دنیا شناخته شود.

مزایای چاپ با استفاده از کلیشه

یکی از مزایای این نوع چاپ این است که می توان رنگ های مختلف را بر روی سطوح صاف و ناصاف و یا حتی صیقلی چاپ کرد. در کلیشه به دلیل اینکه جوهر آن سریعا خشک می شود و نیازی به فرصت برای خشک شدن ندارد، رنگ های مختلف با فاصله زمانی بسیار کم روی سطح بدون هیچ گونه مشکل یا ترکیب رنگی با رنگ قبلی چاپ می شوند.

کلیشه با ثبات و دوام طرح را ایجاد کرده و لایه های مختلف را میتوان با دقت بسیار بالایی روی هم چاپ میکنند.این نکته را هم میتوان خاطر نشان کرد که در گذشته ساخت کلیشه زمان بر بود ولی با پیشرفت تکنولوژی ، راحتی و صرفه جویی بسیار زیادی در زمان به وجود امده است.

قیمت کلیشه

ساخت کلیشه بسته به نوع ، جنس ، ابعاد و…بسیار متفاوت است مثلا قیمت کلیشه ژلاتینی بر حسب سانتی متر مربع است . قیمت کلیشه فلزی بر حسب عمق و سانتی متر مربع است : مثلا ۳ میل با ابعاد ۳ در ۱۰ .

کلیشه سازی فوری

مراحل کلیشه سازی فوری

روش ساخت بدین صورت است که ابتدا طرح کلیشه را درون نرم افزار فتوشاپ یا نرم افزار کورل آماده نمود و با پرینتر لیزری روی کاغذ کالک و یا طلق ترنس پرینت می گیریم سپس با نایلوپرینت خام درون دستگاه یووی کلیشه ساز قرار میدهیم تا نور یووی طرح را روی سیلیکون چاپ کند. بعداز اتمام نوردهی باید آن را با فرچه و حلال شستشو داد تا برجسته شود.

کلیشه سازی فلزی به دو روش دستی و اتوماتیک انجام میشود.دستگاه اتوماتیک کلیشه سازی مراحل چاپ طرح و شستشو را اتوماتیک و بدون دخالت دست انجام میدهد اما دستگاه کلیشه سازی دستی مرحله شستشو بصورت دستی انجام می گردد.برای ساخت کلیشه فیلم لیتوگرافی از طرح گرفته می شود و به کمک آن کلیشه ساخته خواهد شد. در این مرحله نقشه کلیشه بسیار دارای اهمیت است و این نقشه حاوی اطلاعاتی مانند ابعاد کلیشه، جای قرارگیری طرح روی کلیشه و … می باشد .

ابعاد کلیشه با توجه به اندازه محصول و همچنین ابعاد طرح در تعیین می شود و حتماً باید یک میزان فاصله مناسب از محل قرارگیری طرح داشته باشد و به این ترتیبچکادر بندی مناسب برای آن در نظر گرفته شود. همچنین جنس کلیشه در طرح دارای اهمیت می باشد.در صورتی که جنس کلیشه خوب نباشد در هنگام فشار برای چاپ امکان شکستن آن وجود دارد، علاوه بر آن طرح به طور کامل روی قطعه منتقل نمی شود، این نکته در ساخت کلیشه اهمیت دارد زیرا در چاپ طرح روی قطعه تاثیر مستقیم می‌ گذارد .

در کنار خدمات خودمان میتوانید برای خرید ایزوگام و مشتقات نفتی روی فلات قیر حساب باز کنید .

۱۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02133769131 - 02133770301