کلیشه ژلاتینی چیست؟

کلیشه سازی

کلیشه ژلاتینی و تعریف صحیح آن؟

کلیشه ژلاتینی یک ورقه انعطاف پذیر است که معمولا از جنس ژلاتین و یا پلاستیک بوده و در واقع یک قالب از طرح چاپی مورد نظر برای چاپ روی سطوح می باشد که از آن در چاپ فلکسو که روشی دیرینه در صنعت چاپ است استفاده می شود. از مزایای این نوع چاپ این است که می توان رنگ های مختلف را بر روی سطوح صاف و ناصاف و یا حتی صیقلی چاپ کرد. در کلیشه به دلیل اینکه جوهر آن سریعا خشک می شود و نیازی به فرصت برای خشک شدن ندارد، رنگ های مختلف با فاصله زمانی بسیار کم روی سطح بدون هیچ گونه مشکل یا ترکیب رنگی با رنگ قبلی چاپ می شوند.

در اصل کلیشه، قالبی است از طرح چاپی  مورد نظر، که از آن برای چاپ روی سطوح استفاده می شود. همچنین کلیشه به عنوان شابلون ‌های منعطف در چاپ فلکسو کاربرد دارد. البته می توان از آن در چاپ های دیگری غیر از چاپ فلکسو نیز استفاده کرد. عامل موثر در افزایش کیفیت چاپ فلکسو نوع کلیشه و ضخامت بکار رفته در آن می باشد. امروزه با پیشرفت تکنولوژی در ایران ، توانایی ساخت کلیشه های لیزری با کیفیت بسیار مطلوب وجود دارد.

کارایی کلیشه ژلاتینی

کلیشه ژلاتینی برای تولید مهر بسیار پر کاربرد می‌باشد. همچنین برای چاپ فلسکو نیز از ساخت کلیشه ژلاتینی بهره می‌برند. همچنین برای چاپ بر روی تی ‌شرت و انواع لباس و پارچه‌ها همچنین چاپ‌هایی با تیراژ بالا ازانواع کلیشه ‌سازی استفاده می‌شود. کلیشه ژلاتینی کاملا انعطاف ‌پذیر بوده و جنس آن از سلیکن می‌باشد و بر روی یک سیلندر همانند غلطک متصل شده و طرح روی کلیشه آغشته به جوهر شده کار چاپ بر روی سطوح مختلف حتی سطوحی که ناصاف باشند انجام می‌شود. ساخت کلیشه ژلاتینی جهت چاپ طرح روی هر نوع از متریال انجام می‌شود مثل چوب یا چرم و حتی پلاستیک . طراحی کلیشه ژلاتینی بعد از تولید نوع فلزی ابداع و انجام گرفت که تحول بزرگی در صنعت چاپ به ‌شمار می‌آید.

چاپ کلیشه ژلاتینی چگونه است

ابتدا طرح مورد نظر را بر روی کامپیوتر طراحی می کنند سپس طرح دلخواه را بر روی کاغذی از جنس کالک پرینت می کنند. سپس کاغذ کالک را با پلاستیک و یا ژلاتین، در تماس با اشعه یووی قرار داده و بعد پس از نوردهی توسط فرچه شسته می شود تا طرح مورد نظر برجسته و نمایان شود.

کارایی کلیشه ژلاتینی

 

انواع صفحه‌های کلیشه ژلاتینی

دو نوع روش برای کلیشه سازی وجود دارد :  دیجیتال (Digital)  و آنالوگ کلیشه سازی به صورت آنالوگ قدمت بیشتری دارد و در حال حاضر بیشتر مورد استفاده است.

در این نوع از کلیشه سازی طلق رویی را از صفحه ژلاتین که در عکس ۴ نشان داده شده ، در زمان استفاده برداشته می‌شود و فیلم نگاتیو طرح مورد نظر ( قسمت توسی رنگ در عکس) در بالا قرار میگیرد تا از لغزش آن جلوگیری کند و طرح را روی صفحه ی کلیشه ژلاتین بیاندازد تا قسمت های مورد نظر زیر نور ماورای بنفش قرار گیرد. (Analog)

در کلیشه سازی دیجیتال طرح به صورت دیجیتال روی ژلاتین قرار می‌گیرد ، و به جای استفاده از فیلم نگاتیو برای مشخص کردن طرح روی ژلاتین، بخش های مشخص شده به وسیله لیزر های IR از روی صفحه می‌سوزد تا طرح نهایی برجسته شود و به این صورت با حذف فیلم نگاتیو یک روند کار ساده و کاملا دیجیتالی فراهم می‌کند. همچنین در بعضی از موارد کیفیت تصویر به دست آمده نیز افزایش یافته است.

لوازم مورد نیاز کلیشه سازی

برای ساخت کلیشه های چاپ و کلیشه کارتن سازی که به آن کلیشه ژلاتینی می گویند از ژلاتین ۵ میل استفاده میشود و برای ساخت کلیشه فلزی که در طلاکوب و تامپو و صحافی مورد استفاده قرار می گیرد از سیلیکون فشرده استفاده میشود که به آن نایلوپرینت کلیشه سازی می گویند مراحل ساخت کلیشه ساده است و مانند ساخت مهر آسان است.

برای کلیشه سازی مانند مهر سازی ابتدا طرح کلیشه را روی کاغذ کالک پرینت گرفته و با ژلاتین یا نایلوپرینت درون دستگاه کلیشه سازی قرارمی دهیم تا دستگاه طرح کلیشه را روی آن چاپ کند پس از چاپ طرح کلیشه باید با فرچه و حلال کلیشه را شستشو داد تا برجسته شود تمام مراحل نوردهی و شستشوی کلیشه باید در محیط تاریک و زیر نورقرمز شب خواب انجام شود میز نور کلیشه سازی از تعدادی لامپ یووی ماوراء بنفش تشکیل شده که چاپ طرح کلیشه روی کلیشه خام را انجام میدهد بهترین نوع لامپ یووی مدل هیتاچی ژاپنی است که علاوه بر کیفیت بالا دارای عمر طولانی هم می باشد.

دستگاه کلیشه سازی در مدل های کلیشه سازی دستی و کلیشه سازی اتوماتیک موجود است با لامپ های یووی ۲۰ وات پرقدرت ژاپنی و بردهای دیجیتال اصلی ؛ آیینه ضد موج خارجی ؛ تایمرفول دیجیتال با ده حافظه اتوماتیک و موتور و گیربکس آلمانی با چهار بازوی شستشو مخزن شستشوی گالوانیزه ضد زنگ فرچه موی یال اسب دست بافت و بدنه استیل برش لیزری بسیار شیک در دستگاه های اتوماتیک کلیشه سازی.

چاپ کلیشه ژلاتینی ارزان قیمت با کیفیت بالا

 

چاپ به روش فلکسو

روش چاپ فلکسو یک نسخه مدرن از چاپ است. این روش تقریباً بر روی هر نوع بستر چاپی ، از جمله کارتن ، جعبه ، کاغذ،  مقوا ، سلفون ، پلاستیک ، لیبل ، پارچه و فیلم فلزی قابل استفاده است. فرآیند چاپ فلکسوگرافی از جوهرهای خشک شونده سریع و شبه مایع استفاده می کند.

چاپ به روش فلکسو جایگاه ویژه ای را در زمینه های سفارشات پر تیراژ ، به ویژه محصولات بسته بندی دارد. در چاپ فلکسو از صفحات فتوپلیمر انعطاف پذیر که در واحد کلیشه سازی تولید میشود استفاده میگردد. فلکسوگرافی برای چاپ الگوهای مداوم نظیر کارتن ، جعبه ،  لفافه های بسته بندی، نایلون، سلفون ، سفره های یکبار مصرف و… مورد استفاده قرار میگیرد.

مزایای چاپ فلکسو

 • در کلیشه فرایند تولید با سرعت بسیار زیاد انجام می شود.
 • چاپ کلیشه ژلاتینی بر روی طیف گسترده ای از بستر های چاپی انجام می شود.
 • کلیشه های ژلاتینی برای مدت طولانی میتواند مورد استفاده قرار گیرد.
 • کلیه چاپ ها ، لاک ها و برش ها را در یک واحد میتوان کنترل کرد.
 • برای کارهای پر تیراژ بسیار با صرفه است.
 • با استفاده از کلیشه ژلاتینی محدودیت ابعاد چاپی تقریبا ناچیز می شود.

تفاوت چاپ افست و فلکسو

در چاپ افست ، انتقال رنگ از پلیت به یک سیلندر میانی و سرانجام به بستر اصلی منتقل می شود. به طور خلاصه ، تصویر به طور مستقیم از صفحه به بستر چاپ منتقل نمی شود. در حالی که در چاپ به روش فلکسو تصویر بطور مستقیم از کلیشه به بستر چاپ منتقل می شود. غیر از تفاوت فرایند ، نوع مرکب چاپی این دو نوع روش نیز متفاوت است.در چاپ فلکسوگرافی استفاده از کلیشه ژلاتینی باعث می شود تقریباً روی هر نوع  بستر عملیات چاپ انجام شود. ولی در چاپ افست عملیات چاپ فقط به یک سطح صاف محدود می شود.

ساخت انواع کلیشه

 

خدمات چاپ کلیشه

کلیشه سازی لیتوس در تهران با داشتن سالها تجربه کاری در حیطه تولید انواع کلیشه در این سالها توانسته انواع سفارشات مشتریان را با بهترین کیفیت انجام دهد و رضایتمندی آنها را در کارنامه کاری خود دارد. خدمات ساخت کلیشه با توجه به نیاز مشتری و اینکه در کدام حیطه احتیاج به زدن طرح با کلیشه دارد، بررسی شده و به مشتریان جهت ارائه بهتر سرویس، مشاوره داده می‌شود. بعد از مشاوره و فیکس شدن سفارش مشتری، کار آغاز شده و در تمامی مراحل تولید مشتری می‌تواند از روند آن هر زمان که نیاز داشت اطلاع پیدا نماید.

در نهایت کلیشه ساخته شده به مشتری تحویل داده شده و ضمانت عدم خرابی نیز به مشتریان گرامی ارائه خواهد شد. لذا شما کاربران گرامی نیز سفارشات کلیشه سازی خود را از طریق بهترین کلیشه سازی در تهران فیکس نمایید و دراسرع وقت کار خود را تحویل بگیرید.ما به تمامی چالش های ثبت سفارش آنلاین کلیشه ژلاتینی آشنا هستیم . همواره برای رفع این چالش ها تلاش کرده ایم و تا حدود زیادی هم موفق بوده ایم .

شرکت کلیشه سازی لیتوس با استفاده از ماشین آلات پیشرفته افتخار دارد تا بسته به نیاز شما و با ضخامت های کلیشه متناسب با جنس مورد چاپ شما را با بالاترین کیفیت ساخته و در اختیار شما عزیزان قرار دهد به تعریفی دیگر، کلیشه ورقی انعطاف پذیر و کشسان از جنس پلاستیک و یا ژلاتین می باشد.

شرکت کلیشه سازی لیتوس با سابقه دو دهه در زمینه طراحی تخصصی فلکسو و ساخت کلیشه ژلاتینی  گامی موثر در ارتقاء چاپ فلکسو برداشته است.

چاپ کلیشه ارزان با کیفیت بالا در اسرع وقت با بروز ترین دستگاه ها در ایران و تهران چاپ انواع طرح دلخواه شما  سفارش به صورت آنلاین و سریع در بزرگ ترین مرکز چاپ کلیشه در تهران‌ انجام می شود.

ویژگی‌ کلیشه سازی لیتوس

 • بهره‌مندی از دانش منابع انسانی متخصص
 • مشاوره و ارائه نمونه‌کار قبل از انجام خدمات
 • مجهز به دستگاه مونتاژ دیجیتال کارتن و جعبه
 • آماده‌سازی سفارشات در کمترین زمان ممکن
 • آماده عقد قرارداد با صنایع چاپ و بسته‌بندی

قیمت کلیشه ژلاتینی

قیمت کلیشه ژلاتینی باتوجه به ابعاد ،ضخامت متفاوت است. کلیشه سازی لیتوس سعی میکند به مشتریان قیمت مناسب را ارائه دهد . حال سوال اکثر مشتریان این است که پیشنهاد ما بعنوان بخشی که سالهاست در زمینه کلیشه سازی فعالیت داریم چیست تا بتوانیم تمامی نیاز های خود را رفع شده ببینیم . برای این که یک کلیشه ژلاتینی تمام عیار به دست ما برسد و در پروسه سفارش هم به هیچ مشکلی برنخوریم و در پایان احساس رضایت صد در صدی را در خود ببینیم ، پیشنهاد ما استفاده از سیستم ثبت سفارش آنلاین کلیشه ژلاتینی کلیشه سازی اسپاد که به چاپ گستر اسپاد نیز معروف است ، میباشد .

قیمت ایزوگام و قیمت قیر رو هم میتونید از سایت فلات قیر استعلام بگیرید . همچنین خرید ایزوگام هم نیاز به مشاوره دارد که فلات قیر در خدمت شماست .

۶ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02133769131 - 02133770301