شاخص ساخت کارتن

ساخت کارتن چگونه است ؟

شرکت های شاغل در صنعت جعبه های بسته‌ بندی و ساخت کارتن دوست دارند در مورد محصولات خود صحبت کنند ، اما از بحث در مورد بسترهایی که برای ساخت جعبه‌ها، نوار، پلی‌اتیلن و فیلم‌های کششی استفاده می‌شوند، خوشحال‌تر هستند . جعبه های مقوایی یکی از محصولات اصلی صنعت بسته بندی است .

اما به راحتی می توان فراموش کرد که جعبه های مقوایی که به طور منظم استفاده می کنید، یک روز درختی نه چندان فروتن بوده اند .حال سوال اینجاست ، فرآیند تبدیل درختان به کارتن چیست ؟انتظار به پایان رسید!با کلیشه سازی لیتوس همراه باشید تا بدانید فرآیند تمیز کردن مواد اولیه و پردازش آنها برای ساخت کارتن و بسته بندی که هر روز برای تجارت خود می‌خرید دقیقاً چیست .

ساخت کارتن

اصول اولیه

یک جعبه مقوایی اساساً از یک فلوت (ساخته شده از کاغذ بازیافتی) ساخته شده است که بین دو آستر قرار گرفته است و در صنعت بسته بندی کاربرد بسیاری دارد . در حال حاضر بسیار متداول است که این آسترها از بخش قابل توجهی از محتوای بازیافتی نیز تشکیل شده باشند که از مقوای قدیمی یا سایر منابع کاغذ دست دوم تهیه می شود .

با این حال برای ساخت کارتن با کیفیت بالا هنوز از کرافت استفاده می شود. اگرچه در واقع، مهم نیست که کاغذ بازیافت شود یا نه، در نهایت همیشه به عنوان کاغذ بکر شروع شد که از درختان خمیر شده ساخته شده است .

درختان

هنگام ساخت کارتن ، ما در مورد دو نوع مختلف آستر صحبت می کنیم، این ماده ای است که در بالا و زیر فلوت قرار می گیرد و یک تخته موجدار ایجاد می کند. به طور معمول، جعبه های بسته بندی مقوایی دارای پوشش داخلی کاغذ آزمایشی و بیرونی کاغذ کرافت هستند .

این به این دلیل است که کرافت کیفیت بهتری نسبت به آزمایش دارد و روکش صاف تری دارد به طوری که به راحتی می توان روی آن چاپ کرد. کرافت همچنین این مزیت را دارد که در برابر نفوذ آب مقاومت بیشتری دارد که یکی از مزایای استفاده از آن برای صورت بیرونی است .

برای به دست آوردن این روکش صاف، کاغذ کرافت باید از درختان چوب نرمی ساخته شود که معمولاً دارای الیاف بلند هستند، مانند درختان کاج، صنوبر و صنوبر. اکثر کاغذهای اروپایی با استفاده از درختان جنگل های پایدار متعلق به SCA ساخته می شوند که به ازای هر قطع شده دو درخت می کارند . الیاف بلند در کشش نیز بهتر هستند ، به همین دلیل است که کاغذ کرافت اغلب برای بسته بندی دارای مقاومت پارگی و ترکیدگی بالا توصیف می‌شود .

ظاهر کاغذ کرافت بسته به نوع درختی که از آن گرفته شده می تواند متفاوت باشد ، به عنوان مثال کرافت از صنوبر اسکاندیناوی، کاج و توس نقره ای به رنگ قهوه ای تیره است ، اما انواع روسی از همان نوع درخت، قهوه ای متنوع تر با لکه های تیره به نظر می رسد . در برزیل از اکالیپتوس و صنوبر استفاده می‌شود و کرافتی که تولید می‌کنند قهوه‌ای روشن است ، در حالی که درختان چینی به دلیل محتوای بالای کاه در کرافتشان رنگ زردی دارند .

آسترهای کاغذ آزمایشی معمولاً از درختان چوب سخت که دارای الیاف کوتاه هستند یا کاغذ بازیافتی ساخته می شوند که به همین دلیل ارزان تر است و کیفیت ساینده تری دارد . چوب سخت شامل بلوط ، چنار ، توس و شاه بلوط است و باز هم عمدتاً از جنگل‌های SCA پایدار تأمین می‌شود . از کاغذ کرافت و تست نیز برای ایجاد کاغذ فلوت در بین آسترها استفاده می شود که در نهایت یک تخته محکم ایجاد می کند .

خمیر کردن برای جعبه های بسته بندی

برای ایجاد کاغذ ، یک فرآیند طولانی درگیر است تا اطمینان حاصل شود که تراشه های چوبی که خمیر می شوند تمیز و مناسب برای هدف هستند . برای شروع ، درختان بریده می شوند و الوار می شوند تا تن ها کنده کاری ایجاد شود که از دستگاه عبور می کند تا پوست کنده و کنده شود .

سپس این تراشه ها در یکی از دو فرآیند خمیرسازی مکانیکی یا خمیرسازی شیمیایی قرار می گیرند . خمیرسازی مکانیکی برای ساخت کارتن شامل آسیاب می‌شود ، تا چوب را با فشار دادن کنده‌های پوست کنده‌شده در برابر یک سنگ گردان برای ساختن خمیر کاغذ به الیاف سلولزی منفرد تبدیل کند .

سنگ با آب پاشیده می شود تا الیاف از سنگ خمیر جدا شود ، اما منجر به حذف اندکی لیگنین (یکی از اجزای غیر الیافی چوب) می شود که الیاف را به هم متصل می کند و کیفیت کاغذ را کاهش می دهد . با این حال خمیرسازی مکانیکی کم هزینه است و توان عملیاتی بالاتری ایجاد می کند .

خمیرسازی شیمیایی شامل «پختن» تراشه‌های چوب برای کاهش مواد خام به الیاف سلولزی منفرد است . دو نوع پخت شیمیایی وجود دارد ، سولفیت و سولفات ، که هر دو منجر به جداسازی بهتر و کاهش لیگنین برای تولید کاغذ با کیفیت بهتر می شود .

محبوب‌تر از این دو فرآیند سولفات است که شامل استفاده از محلول‌های قلیایی برای هضم چوب و افزودن سولفات سدیم برای افزایش استحکام خمیر می‌شود ، این همان فرآیندی است که کرافت از آنجا می‌آید، زیرا کلمه سوئدی برای “استحکام” است .

از هر دوی این فرآیندها، کرافت یا در آنجا مورد استفاده قرار می گیرد و سپس همانطور که قبلاً ذکر شد به رنگ قهوه ای تیره است یا در طی فرآیند خمیرسازی برای تولید کرافت سفید سفید می شود . اما امروزه بیشتر محصولات کاغذی تولید شده برای جعبه های بسته بندی به طور خاص از زباله های بازیافتی ساخته می شوند .

آسترهای تراشه از الیاف بازیافتی تولید می شوند و معمولاً اندازه نیستند و کیفیت پایین تری دارند . آنها به آسترهای مرکزی در تخته دوجداره و آسترهای داخلی محدود می شوند . فلوت نیمه شیمیایی ساخته شده از چوب سخت با گنجاندن حداکثر ۳۵ درصد ضایعات و سایر الیاف کاغذ محیط های فلوت مبتنی بر زباله مواد ۱۰۰٪ بر پایه زباله ، تقویت شده شیمیایی با نشاسته میباشد .

مقوا شیار دار

مقوای شیاردار تکه ای از تخته مواج است که بین آسترها قرار می گیرد و به جعبه های بسته بندی استحکام می بخشد و از ضربه و آسیب ضربه محافظت می کند. برای ایجاد افکت شیار ، رول‌های کاغذ به دستگاه غلتکی راه راه وارد می‌شوند ، این فرآیند از قرن ۱۸ وجود داشته است و در ابتدا برای افزودن رفل به پیراهن‌ها و کلاه‌ها استفاده می‌شد ! اخیراً R Flute معرفی شد .

این یک جایگزین برای تخته فلوت B است ، با عملکرد یکسان اما ضخامت کاهش یافته تا هزینه های زنجیره تامین کاهش یابد و فضا برای کاربران صرفه جویی شود . شیار R به عنوان شیار M یا S نیز شناخته می شود و شامل مزایایی مانند بهبود ۳۰٪ در کیفیت چاپ، ۳۰٪ موارد بیشتر روی پالت و تقریبا ۳۰٪ گازهای CO2 کمتر منتشر شده به دلیل صرفه جویی در فضای کامیون است.

البته این شیاردارها فقط جعبه‌های تک دیواری را توصیف می‌کنند ، وقتی جعبه‌ای را می‌بینید که روی آن نوشته شده است “BC Flute” یا “AB Flute” این زمانی است که کارتن دو جداره مشخص شده است . حرف اول شیار لایه بالایی تخته است و حرف دوم لایه پایینی است .

جعبه مقوایی

تولید

اکنون که عناصر کلیدی برای ساخت کارتن شیاردار را مشخص کرده ایم، تنها کاری که باید انجام شود چسباندن همه آنها به هم است ! پس از گذشتن کاغذ از موجدار ، که در آن بخار داغ روی کاغذ پاشیده می شود تا فشار داده شود ، غلتکی دیگر یک طرف فلوت را می چسباند . سپس دو آستر توسط دستگاه به تخته چسبانده می شوند . سپس مقوا هر طرف را با یک اره دایره ای برش داده تا به تخته دو طرف صاف شود. سپس دستگاه موج‌دار ، بسته به اندازه جعبه ، تخته را تا ۹ بار برش می‌دهد . این توسط راهنمای FEFCO تعیین می شود.

راهنمای FEFCO (فدراسیون اروپایی تولیدکنندگان تخته های راه راه) کتاب مقدس کارتن های راه راه است و هر سبکی را که می توانید تصور کنید را تشریح می کند  با چندین دسته از جمله ۰۱ دسته برای رول ها و ورق های تجاری، ۰۲ برای جعبه های شکاف دار با استفاده از یک تکه تخته چسب. ۰۳ برای جعبه‌های سبک تلسکوپ متشکل از بیش از یک تکه (معمولاً طراحی پایین و درب)، ۰۴ برای جعبه‌های پوشه‌ای شبیه به میلرهای بسته بندی کتاب و ۰۵، ۰۶، ۰۷، ۰۸ و ۰۹ که از سبک‌های پیچیده‌تری تشکیل شده‌اند .

راهنمای FEFCO تقریباً هر سبک جعبه های بسته بندی است که احتمالاً می توانید آرزو کنید . تنها چیزی که باید برای شما سفارشی شود اندازه‌ گیری است و اگر فلپ‌های اضافی نیاز به اضافه کردن دارند اضافه شود . هنگامی که تخته ها بریده شدند، موجدار تخته ها را به لایه ها جدا می کند و آنها را روی هم می چیند تا مقادیری را آماده کند تا به ماشین اصلاح وارد شود .

وظیفه ی صاف کننده این است که به طور دقیق جنبه های طراحی تخته ، مانند دسته ها و فلپ ها را برش دهد . دارای تیغه های تیز و لاستیکی است تا خطوطی که نیاز به نمره گذاری دارند بریده نشوند . یک فرآیند قدیمی‌تر برای این کار که هنوز هم برای اجراهای کوچک‌تر استفاده می‌شود ، استفاده از دای‌ کاتر است که در آن طرح روی یک «مهر» بزرگ گذاشته شده و از تخته بریده می‌شود .

سپس یک دستگاه خم کن جعبه ها را در امتداد خطوط خط خورده تا می کند و چسب یا بخیه ها را روی مکان هایی که به هم می رسند و جعبه را تشکیل می دهند، زده می شود. چسب رایج‌ترین چسبی است که برای جعبه‌ها استفاده می‌شود و بسیار بهداشتی‌تر است که برای صنایعی مانند مواد غذایی مهم است، دوخت را می‌توان به عنوان پایه‌های اصلی استفاده کرد .

اما اینها گزینه‌های گران‌تری هستند و بیشتر فقط برای جعبه‌های بسته بندی سنگین استفاده می‌شوند که نیاز به چسب سخت تر هنگامی که چسبندگی دستگاه دیگری اعمال شد، بخش‌ها را تا می‌کنیم تا به هم محکم شوند و جعبه‌های تخت روی هم انباشته می‌شوند تا برای مشتریان و توزیع‌کنندگانی مانند ما ارسال شوند !

در نهایت ، تکه‌های کاغذ بازیافت می‌شود و برای تولید جعبه‌های بسته بندی بیشتر و سایر محصولات کاغذی استفاده می‌شود . بسیاری از موج‌دارها اکنون جعبه‌ها را به سازگارترین شکل ممکن برای محیط‌ زیست تولید می‌کنند تا از کربن خنثی بودن فرآیندهایشان اطمینان حاصل کنند .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02133769131 - 02133770301