مراحل ساخت کلیشه ژلاتینی

ساخت کلیشه

مراحل ساخت کلیشه ژلاتینی

می‌توان رنگ‌های مختلف را روی لایه‌های متخلخل و سطوح صاف و صیقلی چاپ کرد. جوهر مورد استفاده در ساخت کلیشه ژلاتینی به سرعت خشک شده و نیازی به زمان برای خشک کردن ندارد، از این رو می‌توان چندین رنگ را با فاصله زمانی کم روی سطح مورد نظر به چاپ کرد. کلیشه ژلاتینی در صنعت کارتن سازی و چاپ غلتکی کاربرد فراوانی دارد.

کلیشه یک ورقه انعطاف پذیر است که معمولا از جنس ژلاتین و یا پلاستیک بوده و در واقع یک قالب از طرح چاپی مورد نظر برای چاپ روی سطوح می باشد که از آن در چاپ فلکسو استفاده می شود.

کلیشه ژلاتینی در صنعت کارتن سازی و چاپ غلتکی کاربرد فراوانی دارد. ساخت کلیشه ژلاتینی به خودی خود به وسیله جوهر های مخصوص خود،  قابلیت چاپ بر روی بسیاری از اجناس را دارند. طراحی کلیشه چاپ به این صورت است که  دستگاه‌های چاپ دیگر از چارچوب و توری یا شابلون استفاده می‌کنند. قیمت ساخت کلیشه چاپ کارتن به عوامل مختلفی بستگی دارد.

آشنایی با طرح های ساخت کلیشهساخت کلیشه ژلاتینی

نحوه ساخت کلیشه ژلاتینی به این صورت است که پیش از ساخت کلیشه ژلاتینی ابتدا طرح موردنظر توسط رایانه طراحی می‌شود و روی کاغذ کالک پرینت گرفته می‌شود. کاغذ پرینت گرفته شده با ژلاتین یا پلاستیک درون میز نور UV قرار داده می‌شود و پس از نوردهی با فرچه و حلال شستشو داده می‌شود تا برجسته گردد.

طراحی طرح کلیشه

کلیشه یا قالب در چاپ روی محصول مورد استفاده قرار می گیرد و طرح موجود روی آن بر قطعه مورد نظر چاپ می شود. با توجه به اینکه طرح چاپ شده روی قطعات باعث فروش بهتر محصول تولیدی و هم چنین جلوه بیشتر کارت ویزیت و هدایای تبلیغاتی خواهد شد، مهم ترین مسئله در چاپ روی قطعه طراحی می باشد. به همین علت در طراحی طرح کلیشه باید نکات مختلفی را در نظر گرفت و استاندارد هایی را رعایت نمود تا به این ترتیب به دیده شدن بیشتر چاپ کمک کرد.

استفاده از طراحان مجرب و خلاق

مهمترین مسئله در طراحی، استفاده از کارشناسان خلاق و باسواد در این زمینه می باشد. به این ترتیب طرح اولیه جذاب و با محتوا ایجاد می شود که با وجود سادگی در ذهن مخاطب حک می شود. همانطور که میدانید استفاده از طرح های ساده و رنگ ‌های مناسب باعث دیده شدن بیشتر طرح می شود. همچنین طرح باید کوتاه، تاثیر گذار و گویای خدمات ارائه شده و یا نوع محصولات تولیدی یک شرکت باشد.

طراحی طرح کلیشهاستفاده از نرم افزار طراحی مناسب

امروزه نرم افزارهای گرافیکی مختلفی برای طراحی عرضه شده‌اند که هر کدام دارای ویژگی های متفاوتی از یکدیگر می باشند و کیفیت طرح یا لوگوی طراحی شده به وسیله این نرم افزار ها بسیار متفاوت از یکدیگر می باشد.

از انواع نرم افزارهای گرافیکی می توان به فتوشاپ، کورل دراو ، ایلوستریتور، تری دی مکس و … اشاره کرد که هر کدام قابلیت های متفاوتی نسبت به یکدیگر دارند، اما همچنان هیچ برنامه ای به پای نرم افزار قدرتمند فتوشاپ نمی‌ رسد و این برنامه معروف ترین و پرکاربرد ترین نرم افزار گرافیکی می باشد. طراح کلیشه باید حداقل بر دو نرم افزار گرافیکی تسلط داشته باشد که یکی از آنها قطعاً فتوشاپ است.

نکات مهم در طراحی طرح کلیشه به وسیله نرم افزار گرافیکی

در طراحی طرح کلیشه کارشناسان از طرح های مختلف به همراه حروف و اعداد استفاده می نمایند، به همین علت یکی از مهمترین مسائل در طراحی انتخاب فونت به همراه سایز مناسب می باشد. هنگامی که ابعاد محصولی به اندازه ۲۰ در ۲۰ سانتی متر باشد شما نمی توانید از فونت های درشت برای نوشتن استفاده کنید، چرا که در این صورت جلوه بی نهایت زننده‌ای روی قطعه ایجاد می شود.

دقت نمایید که در هنگام طراحی به وسیله نرم‌افزار در ابتدا باید سایز اولیه را انتخاب کنید که در بعضی از نرم افزارها در صورت تغییر سایز، کیفیت طرح کاهش می یابد. البته گاهی نیز ابعاد مورد نظر در میان رنج سایز نرم‌افزار موجود نیست که در چاپ خانه طرح چند برابر بزرگتر می شود. از دیگر موارد مهم در طراحی انتخاب رزولوشن مناسب است که در کیفیت طرح تاثیرگذار است. شما باید با توجه به نوع طرح و همچنین اندازه آن رزولوشن را تا اندازه مناسب قرار دهید و در نهایت فرمت خروجی را به درستی انتخاب نمایید تا کیفیت طرح پایین نیاید.

در هنگام طراحی نکات دیگری نیز حائز اهمیت است که از آن ها می توان به رنگ انتخابی اشاره کرد. انتخاب رنگ مناسب یکی از مهم ترین موارد در طراحی می باشد چرا که افراد در نگاه اول تنها رنگ‌ های چاپ شده روی قطعه را از نظر می گذراند و در صورتی که این رنگ ها توجه آنان را جلب نماید نگاه آن ها به توضیحات، نوشته ها و طرح نیز جلب می شود. البته توجه نمایید که برای ساخت کلیشه باید فقط از رنگ های سیاه و سفید استفاده کنید که قسمت های سیاه رنگ، طرح مورد نظر شما و قسمت های سفید رنگ نقاط دیگر را تشکیل می دهد.

نکات مهم در طراحی طرح کلیشهنکات مهم در ساخت کلیشه ژلاتینی

در قسمت قبل نکات مهم برای طراحی طرح کلیشه را به طور کامل بیان کردیم. برای ساخت کلیشه نیز نکاتی قابل اهمیت است که در ادامه به توضیح آن خواهیم پرداخت. برای ساخت کلیشه فیلم لیتوگرافی از طرح گرفته می شود و به کمک آن کلیشه ساخته خواهد شد.

در این مرحله نقشه کلیشه بسیار دارای اهمیت است و این نقشه حاوی اطلاعاتی مانند ابعاد کلیشه، جای قرارگیری طرح روی کلیشه و … می باشد.

ابعاد کلیشه با توجه به اندازه محصول و همچنین ابعاد طرح در نظر گرفته می شود و حتماً باید یک میزان فاصله مناسب از محل قرارگیری طرح داشته باشد و به این ترتیب کادر بندی مناسب برای آن در نظر گرفته شود. همچنین جنس کلیشه در طرح بسیار حائز اهمیت است. در صورتی که جنس کلیشه خوب نباشد در هنگام فشار برای چاپ امکان شکستن آن وجود دارد، علاوه بر آن طرح به طور کامل روی قطعه منتقل نمی شود، این نکته طلایی در ساخت کلیشه دارای اهمیت است چرا که در چاپ طرح روی قطعه تاثیر مستقیم می‌ گذارد.

در ساخت کلیشه لبه ‌های طرح باید صاف باشد و سطح لاک خورده یک دستی ایجاد شود. توجه نمایید که برای پرینت کردن طرح برای ساخت کلیشه باید تنها از دو رنگ سفید و مشکی استفاده کرد و از دو رنگ شدن طرح یعنی مشکی تا خاکستری شدن آن جلوگیری کرد، چرا که در هنگام گرفتن فیلم لیتوگرافی طرح های خاکستری ایجاد مشکل می نمایند و همچنین بهتر است که طرح روی رزولوشن ۳۰۰ باشد تا به این ترتیب پرینت پر رنگی به وجود بیاید.

دو نوع دستگاه از کلیشه استفاده می کنند:

۱-دستگاه چاپ غلتکی که از کلیشه ژلاتینی استفاده می شود.

۲- دستگاه چاپ که از چارچوب و توری و شابلون استفاده می کند و کاربرد دستی دارند و رنگ به وسیله دست روی سطح مورد نظر انتقال می یابد.

لیتوس به شما پیشنهاد میکند به مقاله های دیگر ما هم سر بزنید . فلات قیر در خرید ایزوگام میتواند شما راه یاری کند .

۵ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02133769131 - 02133770301