۵ دلیل اهمیت بسته بندی

شاخص اهمیت بسته بندی

اهمیت بسته بندی

اهمیت بسته بندی ! واژه ای که قطعا به گوشتون خورده . شک نکنید قراره به مهمترین مسئله در زمینه فروش بپردازیم . حالا چه بسته بندی مواد غذایی باشد ، چه بسته بندی لوازم آرایشی و بهداشتی یا بسته بندی الکترونیکی ، بسته بندی لباس و …

همه ی اینها قطعا هدفی دارد . حال لحظه ای به آخرین کالایی که خریدید فکر کنید . بسته بندی آن چه تاثیری بر روی ذهنیت شما گذاشته ؟ چقدر شما رو جذب کرده ؟ آیا فقط ذهنیت یک محافظ کالا بودن را  از بسته بندی داشتید . قطعا خیر !

بسته بندی نقش های مختلفی دارد . اینها شامل ارائه حفاظت ، ایمنی ، قابلیت استفاده افزایش یافته ، ظاهر جذاب ، طراحی بهینه و نیازهای خاص مشتری است . با این حال ، آنچه اغلب در بسته بندی درک می شود ، یک بار مصرف است . بسته بندی برای انجام ماموریت خود وجود دارد .

فقط یک بار یا برای شروع استفاده از محصولی که داخل آن نگه می‌دارد بیرون کشیده می‌شود یا به محض تمام شدن محتوای بسته‌بندی دور انداخته می‌شود . نتیجه یکسان است . فقط به طور موقت آنجاست . امروزه، محصولات روزمره عمر کوتاه اما اثرات طولانی مدت دارند . افزایش دایره‌ای مواد ، مقدار بسته‌بندی یکبار مصرف را کاهش می‌دهد و چرخه عمر مواد را افزایش می‌دهد .به چند دلیل اهمیت بسته بندی بپردازیم .

اهمیت بسته بندی

۱ – محافظت

هدف اولیه بسته بندی محافظت از محتویات آن در برابر هر گونه آسیبی است که ممکن است در حین حمل و نقل، جابجایی و نگهداری رخ دهد. بسته بندی محصول را در طول زنجیره لجستیک خود از سازنده تا کاربر نهایی دست نخورده نگه می دارد. این محصول را در برابر رطوبت، نور، گرما و سایر عوامل خارجی محافظت می کند. این مهمترین های اهمیت بسته بندی است .

به همین دلیل ، غیرعادی نیست که بسته بندی به مراتب بیشتر از محصول واقعی داشته باشید . به خصوص هنگام سفارش اجناس از فروشگاه های آنلاین . میزان زباله های بسته بندی که محصول پشت سر می گذارد می تواند واقعاً حیرت آور باشد . در مجموع اهمیت بسته بندی محافظت است ، اما بین بسته بندی هوشمند و خوش طراحی و بسته بندی بدون طراحی مناسب تفاوت وجود دارد .

۲ – ایمنی

مهمتر از همه ، بسته بندی نقش مهمی در حفظ محتویات و مصرف کنندگان آن دارد . بسته بندی باید حاوی اطلاعات مهم محصول و ایمنی آن باشد . به عنوان مثال، برای محصولات غذایی تاریخ بسته بندی ، بهترین زمان قبل از تاریخ و لیستی از مواد تشکیل دهنده باید به وضوح روی بسته بندی قابل مشاهده باشد .

هیچ ماده شیمیایی مضر ، بو یا طعمی نباید از مواد بسته بندی به غذا منتقل شود ، خواه از مواد بکر یا مواد بازیافتی تولید شده باشد . علاوه بر این ، باید از بسته بندی مشخص شود که آیا حاوی مواد سمی است . همه این اطلاعات باعث افزایش ایمنی محصول برای مصرف کننده می شود . اطلاعات زیاد همیشه بهتر از نداشتن اطلاعات است .

۳ – جذابیت از اهمیت بسته بندی

بسته بندی بخش مهمی از برند و بازاریابی محصول را به خود اختصاص می دهد . یک بسته بندی منحصر به فرد می تواند جذابیت محصول را افزایش دهد و در نتیجه بر تمایل به خرید محصول تأثیر بگذارد . بسته بندی به اندازه خود محصول مهم است . هدف آن متمایز شدن از قفسه یا وب سایت ، افزایش فروش ، ارائه اطلاعات مرتبط در مورد محصول و افزایش علاقه است . قسمت مهمی از جذابیت بسته بندی چاپ آن است که کیفیت آن برمیگردد به کیفیت کلیشه ی ژلاتینی آن که با سفارش از کلیشه سازی معتبر میتوان به این مهم به نحو احسنت دست یافت .

دو سوم مردم می گویند که بسته بندی بر تصمیمات خرید آنها تأثیر دارد . یک بسته بندی همچنین می تواند داستان کاملی را در مورد تجارت پشت محصول و تأثیرات زیست محیطی ، اجتماعی و اقتصادی محصول بیان کند . این ابزاری برای انتقال ارزش های شرکت و مزایای بزرگی است که محصول برای مصرف کننده به ارمغان می آورد .

۴ – قابلیت استفاده

مصرف کنندگان به دنبال بسته بندی مناسب برای هدف هستند. آنها به یک بسته بندی کاربردی و “محافظ زندگی” نیاز دارند که فوق العاده کاربر پسند باشد. قابلیت استفاده از بسته بندی فقط توسط مصرف کنندگان قضاوت می شود. بسته بندی ای که به راحتی باز و بسته می شود، پس از استفاده به راحتی تا می شود و دسته بندی می شود، و می توان آن را دوباره استفاده کرد یا بازیافت کرد، برخی از نیازهای مصرف کنندگان را برآورده می کند . در اهمیت بسته بندی این امر بسیار مهم است مخصوصا در ایران ما .

علاوه بر این ، طراحی بهینه قابلیت استفاده را افزایش می دهد . روند امروزی در قابلیت استفاده بسته‌بندی ، تغییر جهت از فرهنگ یکبار مصرف به خرید محصولات به صورت عمده ، در بسته‌بندی‌های قابل استفاده مجدد و ظروف شخصی مانند قبل از دهه ۱۹۶۰ دارد . مصرف کنندگانی که از محیط زیست آگاه هستند در حال حاضر کوزه ها ، کیسه ها و ظروف خالی خود را برای رفتن به خرید مواد غذایی آورده اند . بنابراین یک چالش بزرگ در قابلیت استفاده از بسته بندی باقی می ماند . چند بار می توان بسته بندی را بازیافت کرد و آیا به همان سادگی که مصرف کننده نیاز دارد ساخته می شود ؟

۵ – پایداری

اغلب مصرف کنندگان پیش از تصمیم گیری برای خرید ، به ردپای کربن ، قابلیت استفاده مجدد و بازیافت مواد بسته بندی توجه می کنند . در واقع بسته‌بندی پایدار چگونه درک می‌شود ، تأثیر مثبت بیشتری بر تعداد فروش دارد . طراحی بسته بندی نقش مهمی در تعیین آسان بودن جداسازی مواد از یکدیگر و در نتیجه استفاده مجدد و بازیافت بسته بندی دارد . ساخت بیشتر با کمتر نه تنها باعث صرفه جویی در منابع می شود ، بلکه مواد کمتری را برای مصرف کننده باقی می گذارد تا بتواند به درستی از آن استفاده کند .

اهمیت بسته بندی در این موضوع نمود بالایی دارد . چون یک المان در تصمیم گیری پیش از خرید میباشد . مصرف کنندگان به طور فزاینده ای در مورد اثرات زیست محیطی اقدامات خود آگاه هستند . آنها قبل از خرید محصول ، ردپای کربن بسته بندی را ارزیابی می کنند . برچسب روی بسته بندی که اطلاعات واضحی در مورد اثرات زیست محیطی و قابلیت بازیافت محصول و بسته بندی می دهد ، قطعاً چشم مصرف کننده را به طور مثبت جلب خواهد کرد .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02133769131 - 02133770301