شاخص چاپ قلمی

چاپ قلمی

چاپ قلمی ( اینتالیو ) ، در هنرهای تجسمی، یکی از چهار کلاس اصلی تکنیک چاپ است که از سه روش دیگر (چاپ برجسته، شابلون و لیتوگرافی) متمایز می شود، زیرا جوهر تشکیل دهنده طرح فقط از قسمت های فرورفته صفحه چاپ می شود . از جمله تکنیک های خاتم می توان به حکاکی، اچینگ، نقطه خشک ، آکواتینت و مزوتنت اشاره کرد.

چاپ اینتالیو برعکس چاپ برجسته است ، به این صورت که چاپ از جوهری که زیر سطح صفحه است انجام می شود . این طرح برش خورده ، خراشیده شده یا در سطح یا صفحه چاپ حک می شود که می تواند مس ، روی ، آلومینیوم ، منیزیم ، پلاستیک یا حتی کاغذ پوشش داده شده باشد .

جوهر چاپ به برش ها یا شیارها مالیده می شود و سطح آن تمیز می شود . بر خلاف چاپ سطحی ، چاپ اینتالیو که در واقع یک فرآیند برجسته کردن کاغذ در خطوط بریده شده است ، به فشار قابل توجهی نیاز دارد . فرآیندهای اینتالیو احتمالاً متنوع‌ترین روش‌های چاپ هستند ، زیرا تکنیک‌های مختلف می‌توانند طیف وسیعی از اثرات را ایجاد کنند .

چاپ قلمی

تقریباً تمام صفحات قلمی با ابزارهای مشابه و با استفاده از پرس غلتکی چاپ می شوند . این در اصل از دو غلتک یاتاقان با یک بستر متحرک که به صورت افقی بین آنها قرار گرفته است ، تشکیل شده است . یک جوهر چسبناک با یک غلتک وارد برش های صفحه مات می شود و جوهر اضافی پاک می شود .

صفحه مرکب شده به صورت رو به بالا روی تخت گذاشته می شود ، یک ورق کاغذ چاپ مرطوب روی آن گذاشته می شود و یک پتو (برای اطمینان از فشار یکنواخت) روی هر دو قرار می گیرد . سپس غلتک بالایی پرس چرخانده شده و بستر از آن کشیده می شود . فشار چند تنی که از طریق پتو منتقل می شود، کاغذ مرطوب را به شکاف های پر از جوهر صفحه فشار می دهد و در نتیجه تصویر چاپ شده را تولید می کند .

دو روش برای ساختن چاپ های قلمی در رنگ های متنوع وجود دارد . در روشی که به عنوان à la poupée (به فرانسوی: “با عروسک”) شناخته می شود ، از یک بسته پارچه ای عروسکی شکل برای اعمال رنگ های مختلف در قسمت های مختلف یک بشقاب استفاده می شود که سپس به روش معمول چاپ می شود .

در روش دیگر صفحات جداگانه که هر کدام رنگ متفاوتی دارند ، به طور متوالی روی یک ورق کاغذ چاپ می شوند . هنگامی که از این روش چند صفحه ای استفاده می شود ، چاپگر باید مراقب باشد که هر رنگ متوالی در محل دقیق خود بیفتد . دقیق‌ترین روش برای اطمینان از ثبت رنگ ، استفاده از سوراخ‌ها برای بررسی تراز است .

آگاهی بیشتر : نحوه ساخت کلیشه ژلاتینی با بالاترین کیفیت

روتوگراور در چاپ اینتالیو ( چاپ قلمی )

روتوگراور یک سیستم چاپ قلمی است . این شامل انتقال به مرکب مایع کاغذی است که در سلول های سیلندر چاپ وجود دارد ، در حالی که مناطق غیرچاپی بیرون زده روی سطح این سیلندر با پاک کردن مداوم بدون جوهر نگه داشته می شوند .

چگالی چاپ در هر نقطه به عمق سلول در آن نقطه و مقدار جوهر موجود در آن بستگی دارد ، نه به سطح چاپ ، مانند فرآیند چاپ لترپرس . صفحه نمایش دیگر نقش نوری ایفا نمی کند . برای ایجاد پارتیشن هایی استفاده می شود که تمام سلول های لانه زنبوری را از یکدیگر جدا می کند و سطحی با ارتفاع یکنواخت را تشکیل می دهد .

در حالی که سلول ها همه اعماق متفاوتی دارند ، به طوری که جوهر دقیقاً روی سطح حکاکی شده گرفته می شود . مقدار تعریف شده صفحه نمایش همچنین از نفوذ مکانیسم پاک کردن به سلول های سیلندر و بیرون کشیدن جوهر جلوگیری می کند . به همین دلیل، طراحی خط و حتی نوع متن و همچنین تصاویر عکاسی باید نمایش داده شود .

بنابراین روتاری های روتوگراور از دو عنصر اصلی تشکیل شده اند : استوانه دارای فرم چاپ و سیلندر قالب گیری ، کاغذ بین این دو استوانه یا به صورت ورق یا رول حرکت می کند.

ماهیت جوهر مورد استفاده در روتوگراور و عملکرد مکانیزم پاک کردن، استفاده از صفحات را از نظر فنی ظریف‌تر می‌کند ، زیرا در مکان‌هایی که به سیلندر چسبانده شده‌اند ، تورفتگی لازم است . صفحات فقط در ماشین های خاصی که با ورق تغذیه می شوند استفاده می شوند ، زیرا آماده سازی و ذخیره سازی آنها آسان تر است . به طور کلی، تصویر مستقیماً بر روی سیلندر چاپ حک می شود ، بنابراین باید به راحتی با آن کار کرد .

جوهر با سیالیت کافی برای جوهر زدن مستقیم استوانه حکاکی شده بدون استفاده از غلتک برای پخش و توزیع آن استفاده می شود . در حالی که کاغذ مماس به سطح بالایی آن در حال چاپ است ، قسمت پایینی استوانه در حوضچه جوهر غوطه ور است . در ماشین‌های سریع کار، جوهر را می‌توان از طریق یک دهانه بریزید یا روی سطح سیلندر اسپری کرد تا جوهر پرنده نشود . در ماشین های صفحه ، مرکب زدن باید توسط غلتک انجام شود تا از پر شدن حفره های سیستم گیره با جوهر جلوگیری شود .

بین جوهر کاری و چاپ ، مکانیسم پاک کردن وارد عمل می شود . این شامل یک تیغه نازک از فولاد نرم ، خراش دهنده یا تیغه دکتر است که به آرامی در طول به این طرف و آن طرف حرکت می کند . با مالش بر روی سیلندر با درجه فشار دقیق تنظیم شده ، باعث می شود جوهر اضافی قبل از حرکت سیلندر روی کاغذ بیفتد.

در ماشین‌های تغذیه‌شده با ورق ، استوانه قالب‌گیری مانند پرس لترپرس است ، با قطری که به اندازه‌ای بزرگ است که ورق را به دور سطح آن پیچیده شده ، گرفته و توسط سیستمی از گیره‌های مفصلی آزاد می‌شود ، سرعت تولید می تواند به ۶۰۰۰ برگ در ساعت برسد.

روتاری های تغذیه رول معمولاً از چندین واحد چاپ در خط (تا ۱۸ واحد) تشکیل شده اند که هر یک از یک سیلندر چاپ ، یک سیستم جوهرکاری و یک استوانه قالب گیری لاستیکی سخت با قطر کوچک تشکیل شده است . هر واحد می تواند در هر جهت بچرخد تا کاغذ در هر ترکیبی حرکت کند.

هنگام چاپ هر دو طرف ، همان رول کاغذ باید از دو واحد چاپ متوالی عبور کند . در چاپ رنگی ، همان رول باید به تعداد واحدهای چاپی که در هر طرف کاغذ استفاده شده است حرکت کند . چندین رول که از واحدهای چاپ مختلف می آیند را می توان با انباشته شدن به هم اضافه کرد .

روتاری های روتوگراور معمولاً شامل همان سیستم های تاشو و برش مانند روتاری های لترپرس هستند ، همراه با دستگاه های الکترونیکی لازم برای کنترل عملیات . به دلیل روان بودن جوهر ، همه دستگاه‌های روتوگراور ، اعم از تغذیه ورق یا رول ، نیاز به فرآیند خشک کردن دارند . کاغذ از روی یک درام گرم شده یا از روی منابع پرتوهای مادون قرمز یا از طریق یک محفظه تهویه شده با هوای سرد یا گرم عبور می کند .

برای دانش بیشتر با ما همراه باشید .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02133769131 - 02133770301